На схилах Зеленого яру вшанували пам’ять розстріляних євреїв

10.11.2020 в 10:55

Сьогодній пам’ятний та водночас трагічний день для нашого краю. Сімдесят дев’ять років розділяють нас  з періодом окупації фашистами м.Ромни. У той період проводились масштабні переслідування громадян, особливо єврейського населення.

Як зазначив історик та краєзнавець Григорій Степанович Стрельченко: “Затримання єврейського населення відбувалося як на квартирах, так і на вулицях міста та супроводжувалося знущаннями: побиттям і образами зі сторони поліцаїв і німців. Коли населення у кількості біля 1,5 тисяч чоловік (у тому числі старі та діти) були зігнані у казарми, будинок було оточено поліцаями і гітлерівськими солдатами, озброєними кулеметами і автоматами, і тут же в казармі цінності та кращий одяг були відібрані. На другий день 10 листопада 1941 року всіх євреїв під посиленою охороною повели в напрямку села Піски Роменського району. Населення міста по шляху слідування колони, яку вели на розстріл, було загнано у свої квартири. Під страхом розстрілу було заборонено дивитися на цю жахливу картину”.

Саме 10 листопада 1941 року було проведено масовий розстріл єврейського населення. 

У пам’ять про ці жахливі сторінки історії на схилах Зеленого яру поблизу села Піски Роменського району, де поховано близько 1293 громадянини єврейської національності, у 1967 році було встановлено пам’ятник загиблим роменцям, зроблений місцевими майстрами.  У 2005 році проведено реконструкцію. На пам’ятному знакові зображення зірки Давида і 7 свічок. Напис на пам’ятному знакові на українською мовою і на евріті:

«Жертвам холокосту»,

«Хай буде благословенна пам’ять про вас»

Вигляд на пам’ятний знак (1967 рік)

Місце поховання включено до «Зводу пам’яток історії України» і охороняється державою. Документація про пам’ятник знаходиться в Роменському краєзнавчому музеї.

Сьогодні, вшановуючи пам’ять жертв розстрілу біля пам’ятного знаку міський голова Сергій Салатун, керуючий справами виконкому Лариса Сосненко, представники іудейської релігійної  громади поклали квіти, равін Сумської синагоги Ехієл Шломо Левітанські  зачитав молитву за упокій загиблих.

Всього коментарів: 0

Залишити коментар

Ваш email не буде опублікований.