Використання земельних ресурсів

За період з 01.01.2019 по 01.06.2019  Роменською міською радою прийнято 26 рішень міської ради у сфері земельних відносин.

Відповідно до прийнятих рішень міської ради затверджено 51 примірник технічної документації із землеустрою щодо встановлення (вдновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості)(більшість такої документації складено по земельних ділянках під житловою забудовою) та 21 проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

У зазначений період укладено 18 нових договорів оренди землі та поновлено 20 договорів оренди землі. Сума надходжень до міського бюджету від укладання нових договорів складе 318058,10 гривень на рік.

За вищевказаний період відбулося 3 засідання комісії з розгляду земельних спорів, розглянуто 4 заяви. По кожному розглянутому питанню складається протокол комісії, який надається заявнику та іншим зацікавленим особам у разі  потреби. З 4 розглянутих заяв по 2 заявам відповідно до чинного законодавства надані роз’яснення заявникам щодо шляхів вирішення заявлених питань, по 1 заяві прийнято позитивне рішення,  1 звернення було направлено на розгляд міжвідомчої комісії.

Як отримати землю учаснику АТО?

              Учасникам бойових дій гарантується пільга щодо першочергового відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, що передбачено статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Яка ж ділянка є вільна?

              Порядок безплатного отримання земельних ділянок передбачений Земельним кодексом і процедурно є аналогічним і для пересічних громадян, і для учасників АТО. Безплатно можна отримати ділянку для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більш як 2,0 гектара; для ведення садівництва — не більш як 0,12 гектара; для будівництва й обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд у селах — не більш як 0,25 гектара, в селищах — не більш як 0,15; в містах — не більш як 0,10 гектара. Важливо, що отримати ділянку можна безплатно в межах норм за кожним цільовим призначенням. Окрім того, в земельному законодавстві відсутній принцип територіальності, тому «відфутболювання» бійців у спробах отримати ділянку в районі, в якому вони не проживають, — неправомірне.

              Бажана земельна ділянка має бути вільною, тобто не повинна мати власників та користувачів. Уряд затвердив розпорядження № 898-р. від 19 серпня 2015 року, яким було рекомендовано Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру, обласним та Київській міській державним адміністраціям за участю органів місцевого самоврядування визначити земельні ділянки, котрі передаватимуться учасникам АТО, а також розмістити на власних офіційних веб-сайтах інформацію про їх місце розташування, цільове призначення та площу (масив орієнтовною площею 10 га по вул. Захисників України та  орієнтовною площею 13 га  по вул. Береговій в м. Ромни).

До кого звертатися?

               Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

               Отже, якщо боєць визначився із цільовим призначенням земельної ділянки, з бажаними розмірами (згідно з нормами безплатної передачі у власність), до відповідного органу подається клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність  та графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки. Це можуть бути викопіювання з генерального плану відповідного населеного пункту, кадастрової карти. До клопотання прикріплюється посвідчення учасника бойових дій чи довідка про участь в АТО як підстава першочерговості реалізації права на безплатну приватизацію землі.

              Строк розгляду клопотання — один місяць.

              Вартість — безплатно.

              Результат — дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Розроблення проектної документації.

              Формулювання «право безплатної приватизації земельної ділянки» означає відсутність державного мита за отримання дозволів, погоджень та внесення інформації про ділянку до кадастру. Однак послуга з розроблення проектної документації надається суб’єктами господарювання на платній основі і є основним етапом приватизації. Після розроблення проекту його слід погодити. Так, проект відведення земельної ділянки підлягає погодженню з територіальним органом Держгеокадастру та з органом містобудування та архітектури.

Присвоєння кадастрового номера.

              Після отримання необхідних погоджень земельна ділянка підлягає державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Відомості про земельну ділянку вносяться в базу задля того, щоб у майбутньому унеможливити її передання іншому власнику чи користувачу. Зупинятися на цьому етапі не варто, оскільки присвоєння кадастрового номера не означає набуття права власності. Після реєстрації ділянки необхідно звернутися до органу, що видавав дозвіл на розроблення проекту землеустрою, для отримання рішення про затвердження документації із землеустрою.

             Строк — 30 днів.

             Вартість — безплатно.

Реєстрація права власності.

             Завершальним етапом процедури приватизації земельної ділянки є реєстрація права власності, після чого виникає можливість розпорядження нею (купівля-продаж, дарування, заповіт). Таку реєстрацію проводять територіальні підрозділи реєстраційної служби Головного управління юстиції за місцем розташування ділянки.

             Попри складність та багатоетапність процедури приватизації землі, чимало учасників бойових дій уже є власниками ділянки чи перебувають на шляху її отримання (164 особи по вулицях Захисників України, Миру, Кошовій, Скіфській, Козацькій, Затишній). Обороняючи країну від окупанта, вони заслужили отримати гідну подяку від громади і держави.