ПРО ДОПЛАТИ ПРАЦІВНИКАМ ЗА РОБОТУ В НЕСПРИЯТЛИВИХ УМОВАХ ПРАЦІ ТА ПІДВИЩЕНОГО РИЗИКУ ДЛЯ ЗДОРОВ’Я
Оплата праці працівників здійснюється за фактично відпрацьований час, виходячи з посадового окладу (тарифної ставки, посадового окладу), або залежно від виконання норм виробітку і відрядних розцінок з урахуванням підвищень, доплат та надбавок, передбачених чинним законодавством. Таким чином, якщо працівник виконав місячну норму праці, йому мають нарахувати заробітну плату з урахуванням різних її складових, передбачених умовами оплати праці, не нижче розміру мінімальної заробітної плати. Водночас Законом України «Про оплату праці» встановлений перелік виплат, які при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються. Це доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 р. N 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» передбачена доплата працівникам за використання в роботі дезінфікувальних засобів, а також працівникам, які зайняті прибиранням туалетів, – у розмірі 10 відсотків посадового (місячного) окладу та нараховується понад розмір мінімальної заробітної плати, встановленої Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів України у законі про Державний бюджет України на відповідний рік. На виконання вищеназваної постанови видані накази Міністерства освіти і науки – 557 від 26.09.2005 р.; Міністерства праці та соціальної політики і Міністерства охорони здоров’я – № 308/519 від 05.10.2005 р.; Міністерства у справах молоді та спорту – №2097 від 23.09.2005 р.; Міністерства культури і туризму – №745 від 18.10.2005 р., у яких також зазначені вимоги в межах фонду оплати праці встановлювати ці доплати. Конкретний перелік посад працівників, яким передбачена доплата, має визначатись у колективному договорі, а виконання таких робіт повинно бути передбачено в посадових обов’язках працівників.
Інколи виникають спірні питання, пов’язані з тривалістю роботи з дезінфікувальними засобами. З приводу цього є роз’яснення МОЗ України за погодженням з Мінпраці – лист від 01.09.2006 р. № 10.03.67/1574, у якому зазначено, що такі доплати встановлюються незалежно від часу роботи з цими засобами.
За повідомленням відділу з контролю за додержанням законодавства про працю та
зайнятість населення Виконавчого комітету Роменської міської ради
Більше інформації на Telegram-каналі “Роменська громада” – https://t.me/romny_gromada