ПОСОЛ ШВЕЦІЇ ВІДВІДАВ РОМЕНСЬКУ МІСЬКУ ТЕРИТОРІАЛЬНУ ГРОМАДУ
4 квітня 2024 року Роменську міську територіальну громаду відвідав Надзвичайний та Повноважний Посол Королівства Швеції в Україні Мартін ОБЕРГ.
Варто згадати, що під час Великої Північної війни 1700-1721 рр. на території нинішньої Сумської області, зокрема на Роменщині, відбулися визначні історичні події, пов’язані з воєнно-політичним виступом проти московії гетьмана Війська Запорожського, голови української козацької держави Івана Мазепи та укладанням, українсько-шведського союзу.
Тож метою зустрічі стало відзначення 315-річниці перебування під час Великої Північної війни в місті Ромни у 1708 році гетьмана Івана Мазепи та його воєнно-політичного союзника короля Швеції Карла ХІІ, а також налагодження міжнародних зв’язків для відродження спільних історичних подій.
Розпочалося знайомство поважної делегації з Роменською громадою з відвідування Меморіалу пам’яті загиблим військовослужбовцям. Хвилиною мовчання та покладанням квітів вшанували пам’ять полеглих захисників та вбитих росією мирних жителів.
Обговорення перспектив співпраці між двома країнами, партнерства, спільних дій щодо надання допомоги громаді та країні в цілому відбулося під час круглого столу. У ньому разом з Надзвичайним та Повноважним Послом Королівства Швеції в Україні Мартіном ОБЕРГОМ та Роменським міським головою Олегом СТОГНІЄМ, взяли участь перший секретар Йон РУНЕСОН, народні депутати України Вадим ГАЛАЙЧУК, Олег БОНДАРЕНКО, Михайло АНАНЧЕНКО, депутати Сумської обласної ради Дмитро КІРЮХІН, Тетяна ГОЛОВКО, Микита БАНЯ, Оксана КУЖЕЛЬ радник голови обласної ради Олександр ЛАВРИК, директор Департаменту культури, туризму та релігій Сумської ОДА Юрій ГЛАДЕНКО, керуючий виконкому Наталія МОСКАЛЕНКО, радники міського голови Леонід ТКАЧЕНКО та Василь ОДАРЧЕНКО, депутати міської ради Сергій ХОПТИНЕЦЬ, Тетяна ЮРЧЕНКО, Юлія ШПОТА, Лілія ГОРОДЕЦЬКА, Володимир ЛОПАТА, Ігор БАРТОШ, в.о. начальника Роменського РВП ГУНП в Сумській області Михайло ІЛЬНИЦЬКИЙ, приватний підприємець Олександр ГОНЧАРЕНКО.
«Сьогодні важлива подія для нашої громади. Ми приймаємо поважних гостей із Швеції. Зазначу, що ще на стадії планування нашої зустрічі, мешканці громади розпочали вивчати шведську мову», – розпочав спілкування очільник громади.
Олег СТОГНІЙ від душі привітав представників Посольства Швеції їхньою рідною мовою: «Щиро вітаю Вас на роменській землі, яка 315 років тому, зв’язала наші народи міцною братерською дружбою. Ми пишаємося тим, що саме тут були підписані важливі документи, що засвідчили взаємні обов’язки в боротьбі зі спільним ворогом, росією! Впевнений, що за Вашої підтримки, перемога буде за нами!».
Спілкування проходило в дружній невимушеній атмосфері. «Шановна громадо! Дякую Вам за привітання та добродушність. Окрема подяка за подорож від кордону Сумської області до Ромнів. Ваші місця дуже мальовничі і я б хотів тут залишитися. Документи, які були підписані між Ромнами і Швецією свідчать про важливі історичні події та містять інструкцію, як правильно формувати бізнес та справи. І сьогодні ці поради дуже актуальні. Вони спрямовані на підтримку України та спільний розвиток наших держав», – зазначив Надзвичайний та Повноважний Посол Королівства Швеції в Україні Мартін ОБЕРГ.
Шановна швецька делегація та запрошені гості мали змогу оглянути експозиції, присвячені історичній зустрічі Гетьмана України Івана Мазепи та Короля Швеції Карла XII в Роменському краєзнавчому музеї. Адже, Роменщина – це стародавній край зі своїми традиціями, пам’ятками архітектури, визначними діячами. Славетна історія Роменщини не залишила байдужими нікого та закарбувала в пам’яті історичні факти того часу.
Однією з важливих подій цього дня стало відкриття пам’ятного знаку про перебування гетьмана Івана Мазепи та шведського короля Карла ХІІ в Ромнах.
Урочисту церемонію відкриття пам’ятного знака здійснили Роменський міський голова Олег СТОГНІЙ разом з Повноваженим Послом Королівства Швеції в Україні Мартіном ОБЕРГОМ та головою Сумської обласної державної адміністрації-начальником обласної військової адміністрації Володимиром АРТЮХОМ.
На знак дружби між народами України та Швеції біля пам’ятного знаку були посаджені молоді дерева, що символізують єдність та будуть символом подальшої боротьби.
Дякуємо посольству Швеції в Україні за підтримку та допомогу, сподіваємось на подальшу плідну співпрацю між нашими країнами. Нехай міцніють українсько-швецькі дружні відносини та партнерство!
За повідомленням відділу з питань внутрішньої політики