ПІРОПЛАЗМОЗ ТА ЙОГО ПРОФІЛАКТИКА У СОБАК І ВРХ

15.05.2024 в 15:40

Роменське районне управління Головного управління наголошує про небезпеку піроплазмозу у тварин .  

Піроплазмоз — це сезонне паразитарне захворювання крові у тварин, переносниками якого вважаються іксодові кліщі. Збудниками є кровопаразити роду Babesia, тому хвороба має ще одну назву – бабезіоз.  Бабезіоз, переносниками якого є кліщі, вражає широке коло домашніх і диких тварин, а іноді й людей. Хоча основний економічний вплив бабезіоз має на тваринництво, інфекції домашніх тварин зустрічаються у коней, котів і собак.

Передається хвороба разом з укусом комахи, а пік захворюваності завжди фіксують у травні, а потім у серпні та вересні.                 

У слинних залозах кліщів містяться піроплазми, які у момент укусу проникають у кров тварини. Піроплазми починають паразитувати в еритроцитах, викликаючи їхнє руйнування. Еритроцитами називають кров’яні клітини, відповідальні за перенесення кисню. Руйнування великої кількості цих клітин з посиленим виробленням гемоглобіну призводить до неможливості швидкого та повноцінного перероблювання останнього внутрішніми органами. Внаслідок цього утворюється багато токсичних продуктів розпаду гемоглобіну.   Якщо не розпочати  термінове лікування піроплазмозу, вже на 3-4 день стан собаки стане тяжким. Накопичення продуктів розпаду гемоглобіну порушує роботу всіх внутрішніх органів, серед яких печінка, нирки та серце. Інкубаційний період захворювання становить від 1 до 2 тижнів.                                    Найчастішими наслідками бабезіозу є серцева та ниркова недостатність, запалення печінки та ішемічні ушкодження головного мозку.                                    Клінічні прояви захворювання залежать від форми та стадії захворювання, особливостей організму собаки та пори року. До класичної симптоматики належать:

  • погіршення загального стану здоров’я;
  • підвищення температури;
  • слабкість;
  • млявість;
  • блідість слизових;
  • анорексія;
  • потемніння сечі.

Далі слизові та шкірні покрови стають жовтуватими, а сеча червоніє. Не виключено прояв неврологічних симптомів у вигляді судом та респіраторних синдромів, таких як задишка. Клінічна картина розвивається досить швидко, а без лікування піроплазмоз може призвести до смерті. У хронічній та підгострій формах бабезіоз проявляється менш вираженими симптомами (переважно восени), а температура тіла майже не змінюється.

Для ВРХ зазвичай гостре захворювання триває 1 тиждень. Симптоми бабезіозу у ВРХ:

  • лихоманка (більше 41 С), яка зберігається протягом усього процесу,
  • відсутність апетиту,
  • прискорене дихання,
  • м’язовий тремор,
  • анемія,
  • жовтяниця і втрата ваги,
  • гемоглобінемія і гемоглобінурія виникають на завершальних стадіях.

Може бути присутнім запор або діарея. У корів на пізніх термінах вагітності може спостерігатися викидень, а у биків може спостерігатися тимчасове безпліддя через лихоманку.

Тварини, які оговталися від гострої хвороби при B. bovis залишаються інфікованими протягом ряду років і протягом декількох місяців у випадку з B. bigemina. Під час цього клінічних ознак не спостерігається.

 Відповідь одна – профілактика. Щоб уникнути зараження рекомендується регулярно використовувати інсектицидні засоби у вигляді спреїв, крапель на холку, пудр. Перед застосуванням засобів захисту проти кліщів треба обов’язково ознайомитися із інструкцією. Після прогулянок потрібно проводити огляд тварини, насамперед, це – голова, шия, живіт, пах, кінцівки. Вольєри слід обробити репелентними та акарицидними препаратами. 

Крім основного лікування препаратами Азидин або Піро-Стоп, рекомендується підтримуюча терапія, яка включає протизапальні препаратикортикостероїди та рідинну терапію. Переливання крові може врятувати життя дуже анемічним тваринам.

Власникам тварин рекомендується в період активності кліщів ретельно оглядати шерсть та шкіру тварин, щоб своєчасно виявляти та видаляти кліщів. Також є щеплення проти піроплазмозу, що дають гарний захист. За принципом дії багатьох вакцини схожі та діють близько 6-ти місяців.

Роменське районне управління Головного управління

Дежпродспожисвлужби в Сумській області

Більше інформації на Telegram-каналі “Роменська громада” – https://t.me/romny_gromada

Всього коментарів: 0

Залишити коментар

Ваш email не буде опублікований.