МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ПАМ’ЯТОК І ВИЗНАЧНИХ МІСЦЬ

18.04.2024 в 13:08

18 квітня – Міжнародний день пам’яток і визначних місць – свято нашої спільної культурної спадщини, яке нагадує нам про те, що наша історія, архітектура та культура – це скарби, якими ми маємо пишатися та берегти.

Сьогодні Роменська міська територіальна громада налічує 150 пам’яток та об’єктів культурної спадщини. До Державного реєстру нерухомих пам’яток України внесено 140 пам’яток у тому числі за видами: 26 пам’яток археології, 78 пам’яток історії, 5 монументального мистецтва, 31 пам’ятка архітектури та містобудування.

Гордістю нашого міста є перший у світі монументальний пам’ятник Тарасу Григоровичу Шевченку, що був встановлений у 1918 році відомим українським скульптором і культурним діячем Іваном Кавалерідзе.  Монумент має жанровий характер. Поет ніби сидить на високій степній могилі, кургані або пагорбі – саме такий вигляд має постамент, що вирішений в формах кубізму. Цікавою особливістю пам’ятника є те, що він установлений на тому місці, де в 1845 році стояв намет Тараса Григоровича Шевченка.

Також пам’яткою національного значення є Троїцька церква Казанської Божої Матері, розташована у селі Оксютинці, що входять до Пустовійтівського старостинського округу. Дивовижна культова споруда у псевдоросійському стилі понад століття тому зведена у тихому селі. Храм здалеку вабить своєю вишуканістю і красою.  Це одне з найулюбленіших місць художників під час пленерів.  Тут зупиняються початківці і маститі художники. Церкву писали митці з Китаю, Японії, Кореї…

Особливою є пам’ятка археології – найбільший курган Посульської групи скіфських некрополів, що знаходиться також неподалік Пустовійтівки та має назву “Старша могила”. Скіфська могила початку VI ст. до н.е. є найбільшою серед 250 курганів Посулля і знаходиться вона в урочищі Стайчин Верх (місцеві жителі називають ще оксютинські кургани або посульські кургани).

Також однією із пам’яток національного значення є Святодухівський собор (1742—1746 рр.). В Україні лише чотири церкви такого типу і наш собор один з них. Святодухівський храм – взірцевий для української архітектури ХVІІІ століття, зведений у стилі українського бароко.

Поряд зі Святодухівським собором розташована тепла Василівська церква, яка збудована у 1867 році. На відміну від могутнього і печального Святодухівського собору дзвіниця виглядає такою тендітною.  Церква належить до типологічно-унікальних споруд стилю українського відродження першої половини ХVІІІ століття і є пам’яткою архітектури й містобудування національного значення.

Ще однією окрасою міста є Вознесенська церква, що знаходиться у самісінькому центрі міста, споруда української архітектури у стилі високого класицизму є унікальною за своїм об’ємнопросторовим рішенням.  Освятили Вознесенську церкву 21 липня 1801 року. Храм тридільний, одноповерховий, круглий у плані з коловою галереєю, за формами має місце синтез класицизму та бароко.

Всі ці та інші пам’ятки і визначні місця Роменщини свідчать про багату історію та культурну спадщину нашого регіону.

Отже, нехай ця віртуальна екскурсія стане нагадуванням про нашу спільну відповідальність перед минулим і майбутнім, перед нашою спільною культурною спадщиною. Давайте разом берегти пам’ятки та визначні місця, які існують до нашого часу, щоб вони могли вдихати життя в нашу історію ще довгі роки.

За повідомленням Відділу культури РМР

Більше інформації на Telegram-каналі “Роменська громада” – https://t.me/romny_gromada

Всього коментарів: 0

Залишити коментар

Ваш email не буде опублікований.