ПЕТРО КАЛНИШЕВСЬКИЙ – ЛЕГЕНДАРНА ПОСТАТЬ, СЛАВЕТНИЙ ЗЕМЛЯК

12.07.2021 в 08:28

11 липня 2021 року у селі Пустовійтівка Роменської міської територіальної громади, на батьківщині останнього кошового отамана Запорізької Січі Петра Івановича Калнишевського,  відбулося регіональне свято козацької слави «Калнишева рада».

З метою відродження духу патріотизму і національних культурних цінностей воно було започатковане ще 1991 року як районне, а у 2005-му розпорядженням Президента України Віктора Ющенка офіційно заснували щорічну «Калнишеву раду».

Цьогоріч відзначається 330-річчя від дня народження того, кого називають лицарем українського духу. Козацький гетьман, державотворець, громадський діяч і благодійник, він залишив по собі такий незгладимий слід в історії України, що й досі приклад його незламності надихає патріотів, веде солдатів у бій.

Вшанувати пам’ять П.І. Калнишевського з’їхалися гості з усіх куточків України. До урочистостей долучилися Народний депутат України Максим Гузенко, Народний депутат України  Ігор Молоток, помічник Народного депутата України Андрія Деркача, депутат Сумської обласної ради, голова Сумської обласної організації політичної партії «Наш край» Валентин Добров, заступник голови Сумської обласної державної адміністрації  Вячеслав Печененко, заступник голови Сумської обласної ради Валерій Ісмаілов, голова Роменської районної державної адміністрації Денис Ващенко, голова Роменської районної ради Іван Яременко, Преосвященнійший Мефодій, єпископ Сумський і Охтирський, голова Всеукраїнського благодійного фонду імені Петра Івановича Калнишевського  Іван Рішняк, крайовий отаман Сумського обласного Козацького товариства Українського козацтва, генерал-отаман Віктор Азаренков, начальник відділу культурно-мистецької діяльності Управління культури Сумської обласної державної адміністрації Раїса Грицаєнко, депутати Сумської обласної ради, депутати Роменської міської та районної рад, голови та делегації Хмелівської, Синівської, Андріяшівської, Липоводолинської, Коровинської громад, представники козацтва, громадських організацій, політичних партії та інші запрошені гості.

У рамках святкування відбувся комплекс різноманітних заходів, а саме: молебень на честь Петра Калнишевського у церкві Святої Трійці, урочиста хода та мітинг біля пам’ятника останньому кошовому отаману з нагоди відзначення його 330-річчя, виставка декоративно-прикладного мистецтва «Рукотворні дива Роменського краю», фестиваль вуличної їжі та святкова торгівля, робота локацій «Соколиний хутір» і «Грунівська січ», шоу «Кінний театр», неймовірна концертна програма та інші козацькі розваги.

За участю Владики Мефодія у церкві Святої Трійці було відслужено молебень на честь Петра Калнишевського, по завершенню якого урочистою ходою колона з державними прапорами, яку очолили учасники рою «Лицарі дикого поля» Пустовійтівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів імені П.Калнишевського, представники козацтва з хоругвами і штандартами, духовенства, керівники Виконавчого комітету Роменської міської ради, почесні гості, делегації територіальних громад нашого району, старостинських округів та громадськості, від церкви Святої Трійці по центральній вулиці села Пустовійтівка пройшли до пам’ятника Петру Калнишевському, де відбувся святковий мітинг по вшануванню пам’яті останнього кошового отамана Запорізької Січі.

На знак невмирущої народної пам’яті та любові до славного сина України керівники області, району, громади, почесні гості та всі присутні поклали квіти до підніжжя пам’ятника Петру Калнишевському. Даний пам’ятник встановлено у Пустовійтівці у 1991 році з нагоди 300-річчя від дня народження славетного кошового отамана. Його було споруджено за проектом архітекторів Василя Бородая та Ростислава Синька. Нині ж його реконструйовано за ініціативи нашого земляка, голови Сумського земляцтва у місті Київ, Івана Рішняка.

Далі на учасників свята чекали фестиваль народної творчості «Козацька пісня в серці лине» за участю кращих аматорських колективів та окремих виконавців Роменського району, оглядова екскурсія в музеї Петра Калнишевського, презентація монографії В’ячеслава Оліцького «Калнишева слава не вмре, не загине», показові виступи рію «Лицарі дикого поля» Пустовійтівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів ім. П.Калнишевського, веселі руханки «Танцюймо разом» і показові виступи.

Вітаючи присутніх зі святом, голова громади Олег СТОГНІЙ провів історичні паралелі між подвигом Петра Калнишевського, який своїм прикладом довів, що український дух незламний і героями сьогодення, котрі нині боронять рідну державу. Також користуючись нагодою, висловлив подяку співорганізаторам заходу – Сумській ОДА, партнерам: благодійному фонду А.Деркача “За наше майбутнє”, ПП «Наш край», ФОП Кірюхін Дмитро Євгенійович та ФОП Ковнев С.В., а також Сумському земляцтву в місті Київ, депутатам усіх рівнів, меценатам та усім, хто своєю працею створив це чудове свято, сповнене козацького духу та шанобливого ставлення до історії нашого краю.

«Народ, який знає і шанує свою історію – непереможний. Ми – нащадки славного земляка – лицаря українського духу, державотворця і козацького Гетьмана, дипломата, громадського діяча і благодійника Петра Івановича Калнишевського, маємо зміцнювати нерозривність духовних і патріотичних почуттів минувшини з сучасністю. Зичу усім міцного здоров’я, миру та благополуччя, щедрої та світлої долі, родинного щастя й достатку, процвітання і творчого пориву в ім’я розвитку нашої громади», – побажав Олег Анатолійович.

Щирі слова вітань лунали й від помічника Народного депутата України Андрія Деркача, депутата Сумської обласної ради, голови Сумської обласної організації політичної партії «Наш край» Валентина Доброва, заступника голови Сумської обласної державної адміністрації  Вячеслава Печененкова, начальника відділу культурно-мистецької діяльності Управління культури Сумської обласної державної адміністрації Раїси Грицаєнко, депутата Сумської обласної ради Бориса Пересядько, заступника міського голови Вячеслава Оврамця та старости Виконавчого комітету Роменської міської ради Віктора Сороки. З нагоди Дня села Пустовійтівка подяками Виконавчого комітету Роменської міської ради були відзначені кращі представники села: Володимир Мелешко, Тамара Марченко, Анатолій Рішняк, Сергій Громов, Наталія Матвієнко, Ніна Загорулько, Алла Симончук, Марина Зубач, Валентина Лижова, Вікторія Павленко.

Громади Роменщини гостинно вітали всіх у народних куренях, біля яких культурно, колоритно та цікаво презентували народну творчість свого краю. Працювали дитячі атракціони, виставка-продаж сувенірної продукції, смачними стравами вабила до себе святкова торгівля.

Вечірню програму продовжив виступ театру пісні «Джерела» з м. Київ та кавер-гурту «КАЙА». Завершальним акордом свята стала «Музична феєрія» – святковий феєрверк.

Хай живе в пам’яті народній ім’я славного сина Пустовійтівської землі, останнього отамана Січі Запорізької П.І.Калнишевського, котрий яскравою постаттю увійшов у історію українського державотворення, а над Україною світить ясне сонце та завжди буде чисте мирне небо!

За повідомленням відділу з питань внутрішньої політики

Всього коментарів: 0

Залишити коментар

Ваш email не буде опублікований.