МНС

 
 
 
 

Міжрегіональний центр швидкого реагування ДСНС України

Формування військової частини, на базі якої нині створено Міжрегіональний центр швидкого реагування Державної служби України з надзвичайних ситуацій, розпочалося ще в далекому 1940 році. За довгий час існування частини були етапи формування, становлення, розвитку та реорганізації.
У 2005 році військова частина Д0060 реорганізована у Спеціальний аварійно-рятувальний загін Оперативно – рятувальної служби цивільного захисту МНС України. 2009 року САРЗ був перетворений у 2 Спеціальний регіональний центр швидкого реагування Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту МНС України, а в 2013 році – у Міжрегіональний центр швидкого реагування Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
МЦШР ДСНС України створений з розрахунку покладених на нього завдань та міжнародних вимог до аварійно-рятувальних служб. До його складу входять підрозділи різного роду діяльності: група рятувальних робіт, група спеціальних та водолазно-рятувальних робіт, група спеціальних робіт з ліквідації наслідків аварій, група спеціальних робіт із забезпечення життєдіяльності,група піротехнічних робіт, навчальна кінологічна група, група автотранспортного забезпечення, ремонтна група, частина з радіаційного, хімічного та біологічного захисту та центру рятувальних робіт підвищеного ризику. Усі рятувальники пройшли спеціальну підготовку з проведення аварійно-рятувальних робіт. Центр має на озброєнні достатню кількість спеціальної техніки, обладнання й спорядження. Це дає змогу реагувати на виклики стихії чи техногенний фактор найефективніше й за мінімальний проміжок часу.
Водолазні спеціалісти, пройшовши додаткову підготовку за спеціальністю «сапер (розмінування)», нині успішно співпрацюють із групою піротехніків – виконують роботи з пошуку та знешкодження вибухонебезпечних предметів часів ВВв, що знаходяться у водоймищах, щовесни ретельно обстежують дамби та інші споруди, аби запобігти їхньому руйнуванню, а у разі необхідності проводять підводні технічні роботи – підводне зварювання та різання металевих і бетонних конструкцій.
Навчальна кінологічна група (Кінологічний центр) – після отримання ліцензії Міністерства освіти і науки, молоді та спорту почала підготовку фахівців за спеціальністю «кінолог (рятувальні роботи)». Завдяки підготовленим 16 кінологічним розрахункам МНС України у особі 2 СРЦШР вступив до Міжнародної рятувальної організації (IRO), у складі якої вже знаходяться 40 країн-учасниць.
До зони відповідальності Центру входять Сумська, Полтавська, Дніпропетровська, Херсонська, Донецька та Луганські області.
На рахунку центру безліч операцій з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, як регіонального, так і загальнодержавного рівнів. За плечима в роменців справді багато складних випробувань – ліквідація наслідків повеней на Закарпатті та Івано-Франківщині, буревіїв на Чернігівщині, Львівщині, Житомирщині, боротьба з пташиним грипом на Сумщині, відновлення теплопостачання в місті Алчевську, ліквідація наслідків вибуху складів артилерійського озброєння в селі Новобогданівка Запорізької області, також забезпечення автономним електропостачанням ряду об’єктів Сумської області, проведення протизсувних заходів, розчищення доріг від снігових заметів та завалів, і ледь не щоденне знешкодження вибухонебезпечних предметів.
З початку серпня 2014, відразу після звільнення окупованих територій, зведений загон Центру вирушає на Буремний схід. На Донбас роменці прибули для проведення відновлювальних робіт буквально відразу після того, як місто було звільнене силами АТО від терористів. Піротехніки та водолази вже протягом 3 років буквально цілодобово ретельно обстежують місцевість та звільняють населений пункт від вибухонебезпечних предметів, яких тут виявилося дуже багато.

Фахівці Центру неодноразово залучались до проведення міжнародних навчань, семінарів, планових конференцій та обміну досвідом, підіймаючи імідж Міністерства