ЯКА БУДЕ МІНІМАЛЬНА ЗАРПЛАТА В 2023 РОЦІ?
3 листопада Верховна Рада затвердила Держбюджет України на наступний рік. Згідно з документом, мінімальна зарплата в Україні в 2023 році складе 6700 гривень на місяць і не буде змінюватися протягом наступного року. В умовах війни держава буде направляти бюджет в першу чергу на інші пріоритетні напрямки: сектор оборони і безпеки, виконання соціальних зобов’язань держави (пенсії та соцзабезпечення) і медицину.
Якщо говорити про погодинний розмір, мінімальна заробітна плата у 2023 році становитиме 40,46 гривень/годину. Після вирахування податків розмір мінімальної зарплати зміниться – від суми 6700 гривень віднімуть податок на доходи фізичних осіб і військовий збір. Мінімалка “на руки”: 6700 гривень – 18% (ПДФО) – 1,5% (ВЗ) = 5 393,5 гривень.
Нагадаємо, що мінімальна зарплата – це гарантований державою мінімальний розмір оплати за виконану місячну або годинну норму праці. Виплата працівникові зарплати, яка буде менше розміру “мінімалки”, за умови виконаної місячної або годинної норми праці, вважається порушенням трудового законодавства. За подібне порушення з роботодавця стягується штраф у двократному розмірі мінімальної заробітної плати (з 1 січня 2023 року – 13 400 грн.) за кожного працівника, щодо якого було вчинено порушення.
Окрім того, Законом України від 3 листопада 2022 року №2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік» припинено дію іншого законодавчого акту, а саме Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Спеціалісти Державної служби з питань праці наголошують, що Законом про Державний бюджет на 2023 рік призупинені будь-які індексації доходів населення. Так, це стосується не тільки заробітних плат працівників, а й інших виплат, серед яких:
- пенсії;
- стипендії для студентів;
- грошове забезпечення для військовослужбовців, МНСників, поліцейський тощо;
- аліменти, сума яких визначена судом у твердому еквіваленті;
- виплати, котрі стосуються загальнообов’язкового державного соціального страхування; виплати сум особам щодо втрати годувальника;
- відшкодування шкоди, що заподіяна особі, в результаті отримала каліцтво чи інше ушкодження здоров’я.
При цьому, винятком є щомісячні виплати потерпілим на виробництві та членам їх сімей. Працедавець може залучити додаткові виплати за власний кошт, враховуючи високий рівень інфляції в Україні.
За повідомленням відділу з контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення