ВИКЛИКИ ТА НАДБАННЯ РОМЕНСЬКОЇ ГРОМАДИ ЗА 2023 РІК
❓Розпочався новий 2024 рік. Попереду багато планів, роботи. Але хотілося б почути трішки про підсумки 2023 року. Що б Ви хотіли виділити або відзначити серед подій, що відбулися минулоріч у Роменській громаді? До прикладу, якісь успіхи, надбання, результати діяльності міської ради та її структурних підрозділів.
➖2023 – це рік ОБОРОНИ, СТІЙКОСТІ ТА ЗГУРТОВАНОСТІ. Рік випробувань та викликів, які долали разом – УСІЄЮ ГРОМАДОЮ, зосередившись на головному – допомозі Захисникам, безпеці мешканців, забезпеченні життєдіяльності громади. Разом робили все, аби кожен наступний день наближав нас до Перемоги.
Наші зусилля не були даремними Роменська громада протягом воєнного 2023 року продовжувала стало функціонувати. Багато в чому це залежало від можливостей місцевого бюджету, який склав 487, 7 млн грн та вільні залишки у 2022 році – 64 млн грн. В умовах, що податки за рік не надійшли у запланованій сумі проведена кропітлива робота щодо ефективного та економного використання коштів. Це дало змогу забезпечити роботу усіх бюджетних галузей та комунальних сфер громади.
Проведена значна робота із залучення до бюджету додаткових надходжень. Зокрема, робота з орендарями землі наповнила цільовий фонд коштами від укладених договорів про співпрацю на 500 тис. грн. Також від ПАТ “Укрнафта” у 2023 році від сплати податку на доходи фізичних осіб додатково надійшло до бюджету 8 млн грн. Укладено 22 договори оренди землі та отримано дохід в бюджет Роменської міської ради у вигляді сплати річної орендної плати за землю у розмірі 4,1 млн. грн. Для подальшого отримання надходжень до бюджету Роменської міської ради проведено нормативну грошову оцінку земель 30 населених пунктів та паспортизації 38 водних об’єктів (ставків) громади, а також встановлено межі 7 населених пунктів.
Значною втратою для бюджетів всіх громад стало припинення з жовтня місяця надходжень ПДФО від всіх військовозобов’язаних. У нашому бюджеті сума надходжень від «військового» ПДФО у 2022 році склала 69,4 млн грн, 2023 році – 33,9 млн грн.
Роменська громада постійно виділяє кошти на підтримку Збройних Сил України. Зокрема, виділила з бюджету понад 81,2 млн грн на військові потреби: ЗСУ, укріплення кордону та інші заходи, пов’язані з посиленням обороноздатності нашої держави.
Освітня субвенція з державного бюджету щороку не забезпечує виплату заробітної плати педпрацівникам шкіл через низьку наповненість класів та шкіл, особливо у сільській місцевості. Не став виключенням 2023 рік: додатково було виділено більше 9 млн грн з місцевого бюджету. З одного боку, це відволікання фінансового ресурсу від здійснення інших важливих напрямків, з іншого, і мабуть важливішого,- забезпечення роботи таких закладів.
Важливим здобутком вважаю налагоджування міжнародних та побратимських зв’язків. Загалом укладено більше 20 Угод та Меморандумів про співробітництво з громадами – партнерками, громадськими, благодійними організаціями та міжнародними проєктами, в рамках яких відбувається залучення Роменської громади до реалізації спільних проєктів у різних сферах життєдіяльності (проєкти відновлення та розвитку, інтеграція ВПО, підтримка вразливих категорій населення, облаштування укриттів, матеріально – технічне забезпечення житлово-комунального господарства, закладів освіти, охорони здоров’я та культури, містобудівна документація тощо). Зокрема, співпрацюємо з м. Інверуно (Італія), м. Моравська Тршебова (Чехія), надіслано листи до м. Влаардінген (Нідерланди) для поновлення партнерства.
У листопаді 2023 року в Ромнах відбувся 6-й Міжнародний Форум співдружності та співпраці громад Львівщини та Сумщини з громадами Європейського союзу «За зміцнення та відновлення громад України». Роменська громада гідно презентувала потенційні можливості розвитку та уклала угоди про співпрацю з Червоноградською та Дрогобицькою громадами.
❓Наскільки інфраструктура громади готова до критичних ситуацій в умовах воєнного часу? Яка ситуація з роботою комунальних служб? Попри воєнний стан у громаді виконувалися роботи з благоустрою, ремонтувалися двори та вулиці. Часто прилітають закиди, що, мовляв, це не на часі?
➖Була проведена значна та складна робота з підготовки усіх об’єктів критичної інфраструктури. Враховуючи попередній досвід, ми маємо бути готові до загроз відключення електроенергії та інших.
Всі котельні КП «Ромникомунтепло» РМР» та КП «Ромнитеплосервіс» РМР обладнано джерелами альтернативної енергії. Переважна більшість об’єктів КП «Міськводоканал» також забезпечені генераторами, зроблено все можливе, аби мешканці були з водою у разі відключень електроенергії. Так само генераторами обладнано усі наші заклади охорони здоров’я, освіти та більшість закладів культури.
Загалом вважаю, що в плані критичної інфраструктури ми підготувалися максимально.
Частина генераторів була придбана за кошти місцевого бюджету, решту ми отримали від наших міжнародних партнерів, за що їм дуже дякуємо.
Комунальна сфера чи не найважчий напрямок роботи, особливо в зимовий період. До роботи з благоустрою вулиць та доріг залучається 9 одиниць власної комунальної техніки, але як показує досвід цієї кількості техніки недостатньо.
На території старостинських округів очищення від снігу доріг здійснюється згідно соцугоди із фермерськими господарствами та на благодійній основі. В умовах війни ми стикнулися з додатковими складнощами, зокрема браком кадрів.
Робота місцевої влади повинна бути збалансована. Ми активно підтримували і підтримуватимемо Збройні сили України. Але, життєдіяльність громади також не потрібно запускати.
У минулому році від громадян надійшло на розгляд 1867 звернень в яких порушено 1907 питань, з них стосовно житлово-комунального господарства – 478. Часто звертаються особи з інвалідністю, люди похилого віку, мами з маленькими дітьми щодо облаштування прибудинкової території.
Проте, більшість звернень стосувалася соціального захисту – 1142. Адже в цей складний час ще більше людей потребує допомоги і вони її отримують.
Діє місцева програма соціального захисту, обсяг фінансування заходів якої у 2023 році склав 27,3 млн грн. Зокрема, задоволено 334 звернення громадян щодо відшкодування витрат на дороговартісне лікування (1180,0 тис. грн). З 2014 року здійснюються заходи з фінансової підтримки захисників нашої держави та членів їх сімей, задоволено у минулому році 272 звернення (4818,4 тис. грн), у т.ч. щодо допомоги на реабілітацію пораненим військовослужбовцям 81 звернення (2409,0 тис. грн).
Багато наших захисників отримали поранення, втратили працездатність, і ми зобов’язані створити умови для можливості їх подальшого комфортного життя – доступу до всіх об’єктів інфраструктури.
❓У Роменській громаді у 2023 році реалізовувалися проєкти за кошти Державного бюджету. Чи всі з них вдалося реалізувати чи, можливо, кошти довелося повернути до Держбюджету?
➖Звичайно, ми проводили активну роботу щодо участі у Державних бюджетних програмах.
Зокрема, подано на конкурсний відбір проєкт «Будівництво споруди бомбосховища на території Роменської загальноосвітньої школи I-II ступенів №6 Роменської міської ради Сумської області. Цей проєкт було відібрано, на його реалізацію з державного бюджету надійшло 25,5 млн грн. (впровадження проєкту відбуватиметься у 2024 році).
Також ми пройшли конкурсний відбір Мінінфраструктури за двома проєктами:
– «Капітальний ремонт будівлі КНП «Роменська ЦРЛ» РМР Сумська обл., м. Ромни, вул. Героїв Роменщини, 99»;
– «Капітальний ремонт Роменської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 5 Роменської міської ради Сумської області за адресою: вул. Прокопенка, 76, м. Ромни, Сумська обл.».
Наприкінці 2023 року з Державного бюджету було спрямовано до бюджету громади кошти субвенції в сумі 38,0 млн грн. (з урахуванням вимог бюджетного та тендерного законодавства ці кошти плануються освоїти у 2024 році).
Додатково подано проєкт «Реконструкція Роменського закладу загальної освіти І-ІІ ступенів № 8 Роменської міської ради Сумської області з добудовою спортивної зали та багатофункціонального спортивного майданчика за адресою: Сумська обл., місто Ромни, вул. Троїцька, буд. 94», який на даний час знаходиться на розгляді в Мінінфраструктури.
❓Часто запитують, що громада втратила за період повномасштабного вторгнення.
➖Минулий рік громада мала як надбання, так і гіркі втрати. Найбільша втрата – це людські життя, життя наших захисників… На щиті назавжди повернулося 79 наших воїнів-земляків, загинули також мирні мешканці… Сім’ї втратили батьків, синів, чоловіків, дружин, братів, сестер… Але, маю надію, що зовсім скоро настане Перемога і додому, в обійми рідних, повернуться ті, хто виборював нам мирне небо.
Ми прожили майже два роки в умовах воєнного стану, постійно стикаючись з труднощами, десь робили помилки, але показали свою стійкість, ВИСТОЯЛИ! Тож продовжуємо працювати на ПЕРЕМОГУ!
За повідомленням газети “Тандем-прес”
Більше інформації на Telegram-каналі “Роменська громада” – https://t.me/romny_gromada