ВЕЧІР ПАМ’ЯТІ, ПРИСВЯЧЕНИЙ 160-РІЧЧЮ З ДНЯ ЗАГИБЕЛІ ОДНОГО З КЕРІВНИКІВ ПОЛЬСЬКОГО ПОВСТАННЯ, УРОДЖЕНЦЯ РОМЕНЩИНИ АНДРІЯ ПОТЕБНІ

03.03.2023 в 16:09

Сьогодні у Роменському краєзнавчому музеї відбувся вечір пам’яті «За нашу і вашу свободу», який присвячений 160-річчю з дня загибелі одного з керівників польського повстання 1863 року проти імперської росії, уродженця Роменщини Андрія Потебні та його соратників.

На заході були присутні заступник начальника відділу культури Роменської міської ради Яна МУТЛАГ, депутат Роменської міської ради Володимир ЛОПАТА, вихованці секції «Історичне краєзнавство» Роменської Малої Академії наук, працівники бібліотек Роменської міської територіальної громади. До зустрічі онлайн разом з друзями-науковцями долучився викладач Ягелонського університету в Польщі та Сумського державного університету, волонтер Матеуш КАМІОНК.

Роменська земля стала колискою для багатьох видатних постатей в українській історії, серед яких і наш земляк Андрій ПОТЕБНЯ. Тому учасники заходу подякували гостям з Польщі за вшанування пам’яті уродженця з м. Ромни, який відіграв ключову роль у польському національному визвольному русі.

Акцентувати увагу на історичні постаті і факти, які об’єднують Україну та Польщу особливо важливо сьогодні, коли наша країна героїчно протистоїть російській агресії, а Польща, активно з перших днів допомагає у цьому.

Сподіваємося, що  і надалі  міцнітимуть зв’язки  між  Україною та Польщею, а історико-біографічні дослідження родини Потебнів продовжуватимуться.

Довідково:

Андрій Потебня народився 19 серпня 1838 року в селі Перекопівка на Роменщині Полтавської губернії. Батько Андрія – Панас Юхимович Потебня, козацького роду, походив із запорожців, був відставним штабс-капітаном – брав участь у війнах з Персією і Туреччиною в 1828-1829 роках. Служив судовим засідателем у Ромні, де мав будинок: у Перекопівці в нього був хуторець з п’ятьма кріпаками. У родині Потебні було п’ятеро дітей: чотири сини й одна донька. (Троє з чотирьох братів – Андрій, Петро і Микола – віддали свої життя у боротьбі з російським царизмом, стали революціонерами). Ерудований у багатьох наукових питаннях, володіючи кількома мовами, батько майбутнього героя визвольного повстання над усе цінував освіченість. Андрій був у сім’ї другим сином. Першому, Олександру, судилося стати відомим вченим, засновником так званого психологічного напряму у вітчизняній філології. Його іменем названо Інститут мовознавства Академії наук України. Польський журнал «Хроніка» писав навесні 1863 року: «Будемо шанувати пам’ять благородного Андрія Потебні й ставити його як зразок найвищої честі». А ось слова Герцена у некролозі: «Особи, симпатичнішої великою простотою, великою відданістю, безумовною чистотою і безкорисливістю своєю, трагічним розумінням своєї долі, я не бачив».

За повідомленням відділу з питань внутрішньої політики

Більше інформації на Telegram-каналі “Роменська громада” – https://t.me/romny_gromada 

Всього коментарів: 0

Залишити коментар

Ваш email не буде опублікований.