СПАЛЕННЯ СУХОЇ РОСЛИННОСТІ – ЗАБОРОНЕНО!
Щороку з настанням весняного тепла в Україні загострюється проблема випалювання сухої рослинності. Незважаючи на численні попередження та штрафи, багато громадян продовжують нехтувати забороною спалювання трави, листя та інших рослинних залишків. Це не лише завдає значної шкоди довкіллю, а й створює серйозну загрозу для здоров’я людей і безпеки населених пунктів.
Під час горіння сухої рослинності в атмосферу виділяється величезна кількість шкідливих речовин: чадний газ, пил, сажа, діоксини та інші канцерогени. Це завдає непоправної шкоди здоров’ю людей, особливо тим, хто страждає на респіраторні захворювання, алергії та серцево-судинні патології.
Від паління сухостою руйнується ґрунтовий покрив і вся його мікрофлора, знищуються насіння і коріння рослин. Після такого підпалу для відновлення ґрунту, життя рослин і комах потрібно 5-6 років. А ще спалювання сухої трави та листя збільшує промерзання ґрунту у 2-4 рази.
Нерідко підпал сухої трави призводить до степових, лісових і торф’яних пожеж. Тому що таке вогнище є некотрольоване і вогонь може швидко поширюватись. Під час пожежі руйнуються цілі екосистеми: згорають гнізда птахів та гинуть практично всі тварини, що живуть у сухій траві або на поверхні ґрунту – зайці, їжаки, плазуни, земноводні. Адже суха минулорічна трава, що може здаватися на перший погляд мертвою, насправді слугує прихистком для безлічі маленьких істот: комах, жуків, павуків, їжаків, зайців тощо. І варто лише черкнути сірником, як все живе просто заживо згорає, оскільки не зможе втекти від стрімкого смертельного вогню.
Існують екологічно безпечні альтернативи випалюванню сухої рослинності:
Мульчування: Скошену траву та опале листя можна використовувати як мульчу для грядок та клумб, що зберігає вологу в ґрунті та збагачує його поживними речовинами.
Компостування: Органічні відходи, включаючи суху траву та листя, можна складати в компостні ями для отримання цінного органічного добрива.
Механічне прибирання: Скошування трави та згрібання листя є ефективним та безпечним способом очищення території.
Випалювання сухої рослинності — це безвідповідальне ставлення до природи та безпеки оточуючих, яка має безліч небезпечних наслідків. Вибір за кожним із нас: залишити після себе випалені пустки чи зберегти природу для майбутніх поколінь.
Пам’ятайте, що кожен підпал може мати трагічні наслідки. Бережіть довкілля, своє здоров’я та майно! Відмовтеся від вогню заради чистого повітря, збереження біорізноманіття та безпечного майбутнього.
У зв’язку з вищезазначеним, звертаємося до громадян з проханням, дотримуватися правил пожежної безпеки, відмовитися від спалювання сміття й рослинних залишків.
Згідно з чинним законодавством, ст. 20 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст. 27 ЗУ «Про рослинний світ», забороняється випалювання сухої рослинності або її залишків.
Якщо Ви бачите, як інші палять листя чи будь-яку природну рослинність – повідомляйте відразу Національну поліцію про порушення за номером телефону 102.
За повідомленням Управління економічного розвитку РМР