НЕСПЛАЧЕНИЙ ВНЕСОК – ВТРАЧЕНА ПЕНСІЯ

02.09.2022 в 13:56

Невпинний рух часу, поступово наближає кожного з нас до того дня, коли мимоволі замислюєшся над тим, що пенсійний вік не за горами та незабаром треба звертатися до управління Пенсійного фонду за її оформленням. Не секрет, що деякі громадяни не приховують здивування, коли дізнаються про розмір власної пенсії, який є набагато меншим, ніж розраховували, а для декого, взагалі втрачено право на призначення виплат.

Сьогодні для багатьох така ситуація є типовою та актуальною, як ніколи. Чому таке відбувається? Що робити, щоб не потрапити у таке становище?

Треба чітко усвідомити, що якщо людина отримує велику зарплату, це ще не є гарантією високої пенсії. Оскільки заробітки, з яких не були сплачені пенсійні внески, не беруться до уваги під час її розрахунку. До того ж для багатьох наших громадян є «нормою» отримання зарплатні в «конвертах». Такий нелегальний заробіток не хвилює пересічного громадянина на початку свого трудового шляху. Лише з наближенням пенсійного віку виникають думки про офіційний розмір зарплатні, а час вже втрачено безповоротно. От і виходить, що буцімто і працювали, і заробляли – а пенсії обмаль.

А все через те, що значна кількість населення й досі  не розуміється на понятті «страховий стаж» та як він впливає на розмір пенсії?

З 1 січня 2004 року наша держава перейшла до системи пенсійного страхування. Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» замість «трудового стажу» введено термін «страховий стаж» – період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відтепер важливо не тільки скільки років людина працювала, а й протягом якого періоду було сплачено страхові внески до Пенсійного фонду і з якого заробітку.

Як же дізнатись, що нараховує, як сплачує і чи взагалі звітує роботодавець за найманого працівника?

Можна, як і раніше, особисто звернутись до управління Пенсійного фонду України та написати заяву на отримання виписки персоніфікованого обліку щодо нарахованої заробітної плати та сплачених страхових внесків із реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування України. Та сьогодні сучасні інформаційні технології дозволяють спростити таку процедуру. Треба лише одного разу звернутись управління Фонду з метою зареєструватись користувачем вебпорталу ПФУ, або зробити це самостійно за допомогою електронного цифрового підпису. Доступ до інтернет-ресурсів за адресою http://portal.pfu.gov.ua. дозволить кожному, не виходячи з дому, отримати стосовно себе вищевказану інформацію.

Якщо ж отримані відомості із системи персоніфікованого обліку суттєво відрізняються від  заробітку, який нараховує роботодавець, необхідно зайняти чітку позицію та наполягати на виплаті заробітної плати з дотриманням вимог чинного законодавства, а про факти виплати заробітної плати «у конвертах» повідомити органи виконавчої влади та правоохоронні органи.

Існує чимало життєвих ситуацій, коли людина повинна сама забезпечувати собі наявність страхового стажу. Йдеться про заробітчан, які нелегально працюють за кордоном, самозайнятих осіб, які ведуть особисте селянське господарство та, так званих, домашніх працівників, які надають побутові послуги. На сьогодні питання щодо виводу вищевказаних категорій осіб із неформального трудового сектору можна вирішити шляхом їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного пенсійного та соціального страхування, через те, що роботодавці, як правило, не зацікавлені їх офіційно працевлаштовувати. Процедура оформлення договору щодо добровільної участі в системі пенсійного забезпечення належить до компетенції органів фіскальної служби.

Отже, слід пам’ятати, що отримуючи заробітну плату в “конверті” чи маючи інше неоформлене джерело доходу, Ви маєте забезпечене сьогодення, але ризикуєте своїм майбутнім  – на схилі літ залишитися без належного пенсійного забезпечення.

За повідомленням Роменського відділу обслуговування громадян (сервісний центр)

Всього коментарів: 0

Залишити коментар

Ваш email не буде опублікований.