31 ТРАВНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ТЮТЮНОПАЛІННЯМ

31.05.2022 в 10:38

Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням,  встановлений у 1987 році Всесвітньою організацією охорони здоров’я, відзначається 31 травня кожного року.

Причиною появи боротьби з тютюнопалінням є передчасна смертність та хвороби в усьому світі, яким людство здатне запобігти. На сьогоднішній день, за даними звіту Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), від вживання тютюну щороку помирає понад 5 мільйонів людей; очікується, що до 2030 року ця цифра зросте до 8 мільйонів смертей щорічно. У Європейському регіоні тютюн винен у смерті близько 1,6 мільйона людей на рік.

Куріння у наш  час  перетворилося у масову «епідемію», яка завдає значної шкоди здоров’ю. Куріння називають чумою, а цигарку – смертоносною зброєю, винайденою в мирних цілях. Люди, які курять, не усвідомлюють шкідливих наслідків цієї пагубної звички  і замислюються по-справжньому лише при виникненні захворювань.

Особливого розмаху набуло паління серед молоді. Це і намагання задовольнити своє зацікавлення, і наслідування  моді. Але головною причиною все ж є приклад батьків та ровесників, які курять. Бажання бути прийнятим у середовище ровесників, здаватися дорослішим часто спонукає підлітка брати цигарку.

Поступово вживання тютюну переходить в звичку, виникає потреба в отриманні певної дози нікотину. Будь-який курець знає, що куріння руйнує його організм, однак відмовитися від цієї звички дуже нелегко.

Як сам тютюн, так і дим, надзвичайно токсичні. До їх складу входять біля 2000 різних хімічних речовин, більшість з яких шкідливі для людини (нікотин, оксид вуглецю (чадний газ), синильна кислота та  речовини, які стимулюють розвиток пухлин). Тютюн повільно, але невідворотно руйнує здоров’я людини, є причиною ряду серйозних захворювань.

При тривалому курінні нікотин впливає на роботу багатьох внутрішніх органів, на нервову, серцево-судинну систему, головний мозок. Думка про те, що куріння начебто підвищує працездатність, покращує розумову діяльність, не має підґрунтя і є помилковою. Нікотин лише спочатку збуджує клітини головного мозку і короткочасно розширює його судини. В подальшому вони звужуються, погіршується кровообіг, знижується працездатність, настає безсилля, з’являється головний біль, погіршується пам’ять.

Куріння викликає спазми судин, які живлять серцевий м’яз, що призводить до приступів стенокардії (грудної жаби). Кров’яний тиск у курців підвищується, а це призводить до розвитку гіпертонічної хвороби. Надто сильно діє нікотин і на судини кінцівок, він сприяє спазмам, звуженню та закупорці дрібних судин. Серйозне захворювання – облітеруючий ендартеріїт – сумний «привілей» курців. Це захворювання проявляється у відчутті болю при ходінні у литках ніг,  і хворий починає кульгати. Негативно впливає тютюновий дим і на органи дихання, тому що при палінні зменшується кількість кисню, що вдихається,  та збільшується насичення крові вуглекислим газом, завдяки чому настає кисневий голод клітин. Навіть короткочасний голод клітин нервової системи, особливо клітин кори головного мозку, призводить до різкого порушення їх діяльності. Тютюновий дим містить великий відсоток окису вуглецю (чадний газ), який швидко сполучається із гемоглобіном крові та посилює недостатність постачання організму киснем. У результаті тривалого подразнення тютюновим димом верхніх дихальних шляхів у курців розвивається хронічне запалення слизової оболонки цих шляхів – бронхіт, виникає кашель.

Тютюновий дим – один із факторів виникнення злоякісних пухлин легенів, бронхів, губ, стравоходу, порожнини рота, глотки та гортані. Справа в тому, що при згоранні тютюну відбувається так звана суха його перегонка, в процесі якої утворюються дьоготь, смоли та ароматичні речовини, які мають канцерогенні (ракоутворюючі) властивості.

Куріння шкідливо впливає на органи травлення. Нікотин, потрапляючи зі слиною в шлунок, діє на  слизову оболонку та нервові закінчення, що знаходяться у його стінці. У курців часто спостерігається катар або виразка шлунку.

Який же висновок можна зробити із вище наведених фактів? Поки ще є час, відмовтесь від паління, а краще всього – взагалі не починати палити, особливо в молодому віці, коли організм найбільш легко піддається впливу шкідливих речовин. Відмова від паління – одне з важливих умов здоров’я та довголіття. Здоров’я – велике благо, вміння зберегти його в значній мірі залежить від самої людини.

За повідомленням сектору охорони здоров’я

Всього коментарів: 0

Залишити коментар

Ваш email не буде опублікований.