28 ЛИПНЯ 1035 РІЧНИЦЯ ХРЕЩЕННЯ КИЇВСЬКОЇ РУСІ-УКРАЇНИ
28 липня День хрещення Київської Руси, який відзначається в Україні згідно з Указом Президента №668/2008, від 25.07.2008 р. у день пам’яті Святого Рівноапостольного князя Володимира – хрестителя Київської Русі.
Ключова подія – масове (ймовірно 1 серпня) хрещення у 988 р. мешканців Києва, а згодом інших міст держави князем Володимиром I Святославовичем, у результаті чого християнство стало провідною релігією в Київської Русі. Утвердження християнства на Русі було тривалим складним процесом, що розтягнулося у часі на багато століть.
На Русі про християнство знали задовго до релігійних реформ Володимира Великого: християнами були Аскольд і Дір. Правдивим є факт хрещення княгині Ольги у 958 р. Княгиню Ольгу вважають покровителькою православної віри. Однак її діяльність не знаходила підтримки і розуміння у її найближчому оточенні. Продовжити справу княгині Ольги – хрестити Київську Русь й проголосити християнство державною релігією – зміг лише її онук князь Володимир Великий.
На момент прийняття християнства у суспільстві Київської Русі існувала велика кількість різних віровчень і напрямків, серед яких слід відзначити язичництво, християнство (грецького та латинського обрядів, все ще єдиної на той час вселенської кафолічної церкви), мусульманство (поширене в сусідній Волзькій Булгарії, а, отже, без сумніву, відоме і на Русі), іудаїзм (віра правителів Хазарії, а також спільнот у різних містах Русі, зокрема Києві).
Таким чином, перед Володимиром Великим, постало складне завдання – вибрати одне з віровчень про єдиного Бога для зміцнення держави та її престижу і зовні, й внутрішньо.
Київська держава підтримувала найтісніші стосунки з Візантією – найбагатшою, могутнішою і найбільш культурно впливовою державою того часу. Так князь Володимир вирішив прийняти християнство та охрестити весь свій народ.
Після офіційного хрещення киян у 988 р. християнство стає державною релігією Київської Русі.
Християнство, проповідуючи милосердя та християнську любов – підвалини цивілізованого і мирного життя, об’єднало релігійно велику державу Володимира та позитивно вплинуло на мораль керівної верхівки і населення, відкрило новій християнізованій спільноті зв’язки з далекими та близькими сусідами.
З прийняттям християнства на Русі поширилася писемність. Володимир засновував школи, будував церкви, спершу в Києві, а згодом по інших містах. Все це слід вважати найпозитивнішим наслідком акту хрещення.
За повідомленням відділу з питань внутрішньої політики
Більше інформації на Telegram-каналі “Роменська громада” – https://t.me/romny_gromada